sobota, 23 czerwca 2012

EDTA. Przyjaciel czy wróg?

Tajemniczy skrót EDTA.
Często stosowany w farbach i kosmetykach do pielęgnacji włosów oraz ciała.

Co robi i co się z nim dzieje?

Zapraszam do krótkiej i treściwej lektury.

CHARAKTERYSTYKA
EDTA to aminokwas o zadziwiających właściwościach wiążących jony metalu, dzięki czemu jest stosowany w celach odtruwania osób skażonych tlenkiem ołowiu czy rtęci. Podawany w formie kroplówki jest w stanie bardzo szybko uporać się z zagrażającą życiu sytuacją. Już dwadzieścia kilka porcji całkowicie niweluje objawy zatrucia metalami ciężkimi.

EDTA należy do substancji chelatujących, czyli mających zdolność do chemicznego wiązania się z metalami i minerałami.
Słowo chelacyjny pochodzi od greckiego chele, co oznacza szczypce kraba.

Chelację odkrył Alfred Werner w roku 1893, ale zastosowano ją pierwszy raz dopiero w 1948 w Stanach Zjednoczonych, gdy zatruciu ołowiem uległa znaczna ilość pracowników jednej z fabryk.

EDTA to skrót od (uwaga trudne słowo) - kwas etylenodwuaminoczterooctowy

Najczęściej spotykamy w kosmetykach:
Edetynian sodu=disodium EDTA
tertrasodium Edta

Substancja ta zapobiega procesom rozkładu, stabilizuje pH i wyłapuje ewentualne jony metali, nie pozwalając im na jakikolwiek rozbój - od wnikania w naszą skórę po czynność katalityczną.
CIEKAWOSTKI
*Podobno jest antidotum dla osób z chorobami wieńcowymi i istnieje możliwość, że za jakiś czas wyprze z rynku rozruszniki serca. Jest to wciąż bardzo gorący temat w mediach naukowych, posiadający tak zwolenników, jak i przeciwników. Koszt jednego dożylnego wlewu, to aż 140zł, a należy zrobić nawet 50 takich, nie mając żadnej pewności, że to zadziała.

*Niejaki dr Gordon otworzył prywatna klinikę w Ameryce i podobno przedłuża życie pacjentom, stosując dożylne wlewy EDTA. Wlewy są komponowane na bazie dużej ilości witamin, możliwe, że tylko dlatego działają.

*EDTA występuje w wielu kuracjach oczyszczających organizm pod postacią plastrów. 

*Właściwości chelatujące, takie jak EDTA, mają: czosnek (uwielbiam), chlorofil (warzywa zielone), lecytyna (orzechy,soja, kiełki, słonecznik i dynia pestki) czy kwasy omega-3 (tran, ryby), a te bez obaw możemy stosować doustnie :)

SZKODLIWOŚĆ
 • Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku chęci przyjmowania tabletek odtoksyczniających organizm, jeśli zawierają EDTA. Stosowany doustnie może być bardzo szkodliwy, ponieważ mając właściwość przyciągania metali ciężkich, ściągając je z organizmu, ściąga je wprost do układu trawiennego, gdzie nie mogą zostać należycie wydalone. Całkowicie bezpiecznym sposobem podaży są iniekcje. Tylko tak jony metali trafiają w pełni do nerek i następnie są wydalane z moczem (Według wywiadu z dr Antonim Krasickim z Gdyni na stronie www.doktorpokrywka.pl)
 • Nie wdychamy oparów z farb, które zawierają EDTA, bo możemy nabawić się podrażnienia układu oddechowego. Bez obaw, wystarczy, że nie zamknięcie się szczelnie w łazience ;)
 • EDTA jest 3,5 razy mniej toksyczny niż... aspiryna
PODSUMOWANIE
***Jeżeli farba zawiera EDTA, to nawet jeśli zawiera również metale ciężkie, są one dla nas nieszkodliwe.

***EDTA nie wnika przez skórę do organizmu, ale może ją podrażniać, jeśli jego stężenie jest spore, a my jesteśmy wrażliwcami.
______________________________________
Inne z tej serii w etykiecie: "seria przyjaciel czy wróg"

Jeśli chcecie, bym napisała o jakiejś substancji, napiszcie w komentarzach, na pewno wezmę to pod uwagę.

17 komentarzy:

 1. Ten opis poszczególnych składników co coś świetnego. Może wreszcie zacznę się orientować co jest czym w składzie kosmetyków, a moja wiedza będzie większa niż czym są slsy :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietna seria:) czyta sie jak dobry krymi al:D ja prosze o wiecej i najbardziej o te tzw. pEGi:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe.. wcześniej nie miałam pojęcia czym jest EDTA...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wlasnie w tym semestrze mialam taki przedmiot jak toksykologia i wlasnie facet podawal nam takie statystyki 'codziennych' rzeczy, wlasnie np porownywal chemiczne srodki do aspiryny i paracetamolu (apap,ibuprom) i wiem ze THC jest duzo mniej szkodliwe niz wlasnie paracetamol i aspiryna, mowil, ze ma taki sam wplyw na nasz organizm jak cukier;) Co do EDTA, to wiem, ze wszyscy przed tym panikuja, a to nie jest zbyt szkodliwe:) Fajna notka :):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie boja się związków, których nie rozumieją, a na dodatek jeszcze gdzieś ktoś sypnął coś w mediach i afera gotowa.

   Dzięki :)

   Usuń
 5. Niebezpieczna substancja :) A związki z EDTA w nazwie, np. Disodium EDTA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. EDTA występuje pod tą właśnie postacią, nie jako samo EDTA :)

   Usuń
 6. o tym związku akurat się chętnie dowiedziałam nowych rzeczy, bo często miałam z nim styczność na studiach :D gdybym była na chemii kosmetycznej to pewnie bym wiedziała o wiele więcej na ten temat, ale moja specjalizacja inna ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki, Mysiu za ten treściwy i konkretny artykuł. Zapytałam Cię o EDTA, bo ostatnio widziałam go w składzie oksydantu do farby z firmy Mila (był w małej poj. w hurtowni), no ale wstrzymałam się z zakupem, bo obawiałam się niekorzystnego działania EDTA.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze, że dałam sobie spokój z farbami. Zawsze mniej tego cholerstwa :P

  OdpowiedzUsuń