piątek, 19 stycznia 2018

Cicho sza! - czyli co piszczy w szamponie

Moje uwielbienie do rozkładu szamponu na części pierwsze nie mija. Zamierzam Was tym zarazić.

Szampon to najważniejsza część pielęgnacji. Ma tylko myć. Ale ważne jest to, w jaki sposób myje.

Dobór właściwego szamponu to 50% sukcesu. Jeśli zawalisz szampon, zawalisz całą pielęgnację.





Tylko nie mówcie mi, że to już było. To dopiero będzie. Dzisiaj o różnicach. Szampon przeciwłupieżowy z drogerii a szampon apteczny. Szampon micelarny, z aktywnym węglem czy ozonowy.

Drżyjcie sklepowe półki!




Szampon to nie zabawa. Może uczynić wiele dobrego, ale i wiele złego. Prawidłowo dobrany oczyści skórę głowy i włosy, przygotowując je na właściwą pielęgnację.

Szampon ma myć. Skórę wrażliwą delikatnie, tłustą dokładnie a suchą tylko miziać.


SZAMPON do wrażliwej skóry głowy

Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, często odczuwasz jej świąd, bolesność i pieczenie.

  • Unikaj:
- mocno pieniących się kosmetyków
(Im bardziej przezroczysty płyn w opakowaniu Twojego szamponu, tym zwykle gorzej.)
- szamponów ziołowych i naturalnych
Zioła są świetne na wszystko. Ale nie dla Ciebie. Szkoda ryzykować. Na wrażliwej skórze nie eksperymentujemy. Lepsze są szampony apteczne, klasyczne - chemiczne.
- szamponów pobudzających porost
(Masz wrażliwą skórę, a one podrażniają, aby pobudzić ukrwienie. Tego musisz unikać, tak samo jak substancji rozszerzających naczynia krwionośne, które mogą znaleźć się w Twoim szamponie, np. imbir, czosnek, alkohol, kofeina)
  • Wybieraj
- szampony dla dzieci
Tylko uważaj na rumianek, często daje uczulenia u osób dorosłych. Jest to najczęściej dodawany składnik do szamponów dziecięcych. Nie zapomnij zastosować co kilka myć mocniej oczyszczającego szamponu. Jeśli Twoje włosy mają tendencję do "oklapywania", użyj do tego celu szamponu przeciwłupieżowego.
- szampony z apteki
Są droższe, mniej intensywnie pachną i gorzej się pienią, ale działają jak leki. Nie szkodzą i tak podrażnionej już skórze. 

  • Ostrożnie - z szamponami zakwaszającymi i żelami do higieny intymnej - nadużywane będą przesuszać skórę głowy. Generalnie, to świetny wybór dla podrażnionej skóry głowy, ale zwróć uwagę, jaki składnik gra rolę zakwaszacza. Jeśli to kora dębu lub rumianek (!), przypomnij sobie poprzednie linijki artykułu. Kwas mlekowy jak najbardziej pożądany. 


UWAGA PUŁAPKA!
Żaden najlepiej wybrany szampon nie może być Twoim stałym i jedynym szamponem. 
Skóra głowy szybko się nudzi. Słabo zmywana początkowo się wyciciszy, ale nadmiar zalegającej osłonki też nie jest pożadany. Skorzystaj co kilka myć z szamponu przeciwłupieżowego.


Zagadka za sto punktów 
Czym się różni szampon pobudzający porost od szamponu przeciw wypadaniu włosów? 
Ha! 
Szampony przeciw wypadaniu mają delikatniejsze składniki myjące. Szampony stymulujące porost silniejsze. Dlaczego? Aby nie drażnić dodatkowo wypadania, są delikatniejsze a dokładne mycie pobudza odrastanie włosów. 
Zaleganie treści łojotokowej w mieszkach sprzyja wypadaniu, bo w łoju znajduje się DHT czyli dihydrotestosteron wywołujący objawy wypadania androgenowego. Dlatego wybieraj szampon pobudzający porost,  jeśli miewasz tendencje do przetłuszczania się włosów a przeciw wypadaniu - jeśli miewasz problemy z podrażnioną skórą głowy.

Zagadka za dwieście punktów czyli zawartość rumianku w rumianku 
Czym się różni bisabolol od wyciągu z rumianku? 
Bisabolol jest alkoholem uzyskiwanym z olejku eterycznego występującego w rumianku a wyciąg z rumianku. Działa odkażająco, jest silniejszy.
Płynny wyciąg z rumianku to azulan. Jest delikatny, działa antyseptycznie, łagodząco.



SZAMPON przeciwłupieżowy

Masz konkretny problem na głowie? Użyj konkretnej substancji.

Na początek oceń, czego możesz potrzebować i upewnij się, że dolegliwości skóry głowy nie są związane z żadnymi stworzonkami (wszy!).

Pierwsze momenty bytowania wszy na głowie możemy przeoczyć, skóra jest troszkę podrażniona, czasem swędzi. Wesz pożywia się nawet do 8 razy na dobę, w miejscu wkłuć skóra swędzi jak po ugryzieniu komara. Wszom często towarzyszy łupież skóry głowy- skóra próbuje się pozbyć pasożyta.

Jeśli przyczyną łupieżu są grzyby, skóra zwykle się bardzie przetłuszcza niż zwykle, nieprzyjemnie pachnie drożdżami i swędzi, gdy się przetłuści, nawet jeśli to jest zaledwie dobę po myciu.

Jeśli przyczyną łupieżu są bakterie, także te całkiem naturalnie występujące na skórze, pojawiają się ranki, strupy i rozpadliny na skórze.

Czasem występuje i jedno i drugie.


Wybierz swoją drogę :)

CHEMICZNIE

Ketokonazol - przeciw grzybom
1g szamponu zawiera 20mg substancji leczniczej , różnica poleca na zastosowanych w szmaponie środkach spieniających i w uproszczeniu wygląda to następująco:

Nizoral - na SLES'ach, czyli mocny szampon
Noell - na betainie, czyli średni
Zoxin-Med na wyciagach pieniących z oleju kokosowego, czyli delikatniejszy

Pirytionian cynku - przeciw grzybom i bakteriom

np. Catzy Healing czerwony
Skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA, Zinc Pyrithione, Carbomer, Sodium Chloride, Parfum, Cl 42080, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone.

Pirokton olaminy zwany również Octopirox - przeciw grzybom i bakteriom

np. Captis Duo
skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Talc, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, Glycol Distearate, Piroctone Olamine, Selenium Sulfide, Polyquaternium 7, DMDM-Hydantoin, Parfum, PEG/PPG-20/6 Dimethicone, Carbomer, Sodium Benzoate, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothazolinone, Butylphenyl Methylpropional (Lilial), Sodium Hydroxide, Limonene, Benzyl Salicylate, Linalool, Cl 42090.

Klimbazol - przeciw grzybom
np. Mediket Plus Szampon przeciwłupieżowy
skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betain, Cocamide DEA, Polyquaternium-7, Climbazole, Piroctone Olamine (Octopirox), Propylene Glycol, Sodium Laureth Sulfate (and) Glycol Distearate (and) Cocamide MEA (and) Laureth 10, Sodium Chloride, Polysorbate-20 (and) Linoleic Acid, Parfum, Benzyl Alcohol (and) Methylchloroisothiasolinone (and) Methylisothiasolinone, Lactic Acid.

NATURALNIE

Siarka - przeciw grzybom
np. Ziaja Biosulfo (bardzo go lubię, delikatny i skuteczny :) )
skład: Aqua (Water), Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA, Sodium Chloride, PEG-26 Castor Oil, Lauramide DEA, Lactic Acid, Sulfor, Sodium Benzoate, Parfum, Benzyl Salicylate, Geraniol, Butylphenyl Methylpropional, Linalool, Coumarin, Hydroxyisohexyl 3 - Cyclohexene Carboxaldehyde, Citric Acid

Selen - przeciw grzybom.
Bardzo mocny. Może podrażniać nadwrażliwców. Stosować w wyjątkowych sytuacjach po wykluczeniu możliwego podrażnienia.
np. Selsun Blue
skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Bentonite, Titanium Dioxide, Glycol, Stearate, Selenium Sulfide, Sodium Phosphate, Glyceryl Ricinoleate, PArfum, DMDM Hydantoin, Citric Acid, CI 42051, Sodium Chloride, Sodium Hydroxide

Dziegieć to poddana destylacji kora - przeciw grzybom i bakteriom
Genialny i naturalny, pozyskiwany z wierzby, brzozy lub sosny, więc jeśli masz alergię na pyłki, lepiej go unikaj!
Jeśli nie masz, zatkaj nos i stosuj. Jest rewelacyjny w działaniu, niestety brzydko pachnie.

np. Pix
Aqua, sodium laureth sulfate, cocamidopropyl betaine, sodium chloride, olive oil peg-7 esters, glycerin, salix alba bark extract, betula alba oil, sulfur, peg-40 castor oil, sodium shale oil sulfaonate, phenoxyethanol, dmdm hyndatoin, methylparaben, propylparaben, citric acid.

np. Radical Med szampon przeciwłupieżowy
skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Urea, Cocamidopropyl Betaine, Glucose, PEG-18 Glyceryl Oleate/Cocoate, Coco Glucoside, Glyceryl Oleate/Cocoate, Polyquaternium-7, Propylene Glycol, Salix Alba Bark Extract, Piroctone Olamine, Inulin, Zinc PCA, Sodium Chloride, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Lactic Acid, Disodium Edta, Parfum, Hexyl Cinnamal, Limonene.


Szampony, o których istnieniu mogłaś nie wiedzieć

Mydło kastilijskie 
Najbardziej naturalne mydło, jakie możecie sobie wyobrazić na potasowych środkach myjących. Nie przesusza skóry i włosów. Kosztuje grosze, warto je wypróbować!

Skład:
Aqua, Potassium Oleate, Potassium Cocoate, Glycerin, Potassium Citrate, Citric Acid.
Szampon ozonowy
Ozon jest nietrwałym gazem o niezwykłych własciwościch przeciwbakteryjnych i antyseptycznych. Ma krótki czas rozkładu, więc w kosmetykach nie ma  możliwości użycia wody ozonowanej. Stosuje się ozonowaną oliwę z oliwek. Zawiera ona nie tyle, co ozon, ale ozonki o podobnych właściwościach.

Będzie skuteczny przy atopowy zapaleniu skóry, świądach i podrażnieniach. Ma jedną wadę - nadużywany może działać niekorzystnie na skórę. Zalecane stosowanie jako wspomagacz a nie  jako bezpośredni lek. Co to znaczy? Zastosowanie  kosmetyku 1x w tygodniu będzie wystarczające.

Ozonowaną oliwkę można dodać do zwykłego szamponu lub stosować bezpośrednio cienką warstwą na skórę głowy.

Szampon węglowy
Szampon opierający się na aktywnym działaniu węgla. Absorbuje nadmiar sebum, działa odkażająco i ściągająco na skórę. Naprawdę fajny kosmetyk dla przetłuszczającej się skóry głowy :)
Co ciekawe, nadaje się do każdych włosów, także blond, mimo swojego strasznego czarnego koloru.


SAMA WODA? Niezupełnie...
Przeczytajcie dokładnie tekst.


Sama woda, ale i kokos (o właściwościach myjących), ocet (na pewno myłyście nim okna lub kabinę prysznicową), glinka (świetnie oczyszcza), aloes (zakwasza, więc zmywa osady). 
Podsumowując, sporo mycia, jak na brak mycia ^^

Do czego zmierzam? Do świadomości konsumenckiej. 
Nic na hurra.

----------------------------------
Długo zwlekałam z publikacją artykułu, ale jestem przekonana, 
że tylko dopracowany i ciekawy tekst może opuścić wersję roboczą :)

Pięknych włosów!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz